Prielom Hornádu

Prielom Hornadu (489 - 528 m n. m.)
Jeden z najkrajších a najznámejších kaňonov na Slovensku. Vedie od Hrdla Hornádu na Podlesku pri obci Hrabušice po most pri Maši v Smižanoch. Náročný, ale nezabudnuteľný prechod po turisticky značenom chodníku umožňujú kovové
mostíky a lávky, reťaze, rebríky a stúpačky. Kaňonom prechádza aj rovnomenný náučný chodník.

V prípade tuhej zimy a bezpečnej hrúbky ľadu je možné adrenalínovú cestu stúpačkami ponad rieku Hornád vymeniť za prechod peši, na bežkách alebo korčuliach priamo po zamrznutej hladine rieky.

icon-1.png icon-2.png icon-3.png

Dĺžka 11,7 km
Čas prechodu 4:00

Prevyšenie 39 m - turista v skutočnosti prekoná pri prechode Prielomom Hornádu oveľa väčšie prevýšenie.

 

Stratenský kaňon

Stratenský kaňon (815 - 817 m n. m.)
Krátky romantický kaňonový úsek horného toku rieky Hnilec neďaleko obce Stratená. Vedie ním pôvodná cesta používaná pred výstavbou cestného tunela, premostená 8 mostami popod 80 m vysoké bralá. Je priechodný len ako turistický chodník a cyklotrasa, pozdĺž ktorej je zriadený rovnomenný náučný chodník vhodný aj pre pohybovo hendikepovaných.

icon-1.png icon-4.png icon-5.png

Dĺžka 1,5 km
Čas prechodu 0:30

 

Tiesňavy

(805 - 905 m n. m.)
Kaňonovitá dolina vedúca z obce Stratená na lúčnu planinu Hanesová ku križovatke turistických chodníkov Pod Hanesovou. Ponúka pekné výhľady na bralá nad Stratenou a malý vodopád.

Dĺžka 3,5 km
Čas prechodu 0:50

 

Biely potok

Biely potok (510 - 637 m n. m.)
Krátke kaňonovité úseky sa nachádzajú aj na dolnom toku Bieleho potoka pretekajúceho dolinou Tomášovská Belá. Turisticky značený chodník vedie od ústia Bieleho potoka až pod Kyseľ, odkiaľ pokračuje po horizontálnych drevených rebríkoch nad hladinou toku okolo nástupu do rokliny Sokolia dolina k tajchu Klauzy.

Dĺžka 6 km
Čas prechodu 1:50
Partneri
slovensky_raj.png hzs.png logo oocr_slovensky raj - spis_stvorec.jpg logo-kocr.png
logo_new2[1].jpg