spisska-nova-ves.pngSpišská Nová Ves

www.spisskanovaves.eu

snv1.jpg

Prvá písomná správa o meste je z roku 1268. Mesto vzniklo splynutím starej slovenskej obce „Iglov“ a novšej nemeckej obce „Nová Ves“. Na rozlohe 66,67 km2 žije približne 37 000 obyvateľov. Spišská Nová Ves je okresným mestom, kultúrno-spoločenským, administratívnym a hospodárskym centrom južného Spiša. Je ideálnym východiskom pre milovníkov turistiky a obdivovateľov pamiatok Gotickej a Železnej cesty či pamiatok zapísaných do zoznamu svetového dedičstva UNESCO, nachádzajúcich sa na Spiši.

PAMIATKY:

&

01_SNV_namestie.jpg Prírodné krásy Národného parku Slovenský raj v bezprostrednom okolí mesta dopĺňa množstvo historicky cenných objektov. Väčšina z nich sa nachádza na šošovkovitom Radničnom námestí, ktoré patrí medzi najkrajšie na Slovensku a najdlhšie tohto typu v Európe. Mesto je od roku 1992 vyhlásené za mestskú pamiatkovú zónu.04_SNV_Radnica.jpgDominantou mesta je neogotická veža Rímskokatolíckeho farského kostola Nanebovzatia Panny Márie (zo 14. storočia), postavená v rokoch 1893 – 1894. Vďaka výške 87 m je najvyššou kostolnou vežou na Slovensku. Na jej štyroch stranách sa nachádza až 7 hodinových ciferníkov, ktoré poháňa 1 hodinový stroj. Veža poskytuje nádherný výhľad. Pri výstupe na ňu môžete obdivovať i 5 zvonov (najstarší je z roku 1486).

Pozoruhodná je tiež klasicistická Radnica (1777 – 1779) s impozantnou obradnou sieňou siahajúcou cez dve poschodia. Na prízemí môžete vidieť originál sochy Nepoškvrnenej Panny Márie – Immaculaty z neďalekého Mariánskeho stĺpa, ktorý v centre mesta stojí od roku 1724.

 

 

 

Múzeum Spiša.JPGJedinečnou rokokovou štukovou výzdobou prednej fasády vás upúta Provinčný dom. Pripomína časy, kedy bola Spišská Nová Ves sídlom orgánov Provincie XIII, neskôr XVI spišských miest. Od stredoveku do roku 1777 bola táto budova mestskou radnicou, dnes je sídlom Múzea Spiša.

 

 

06_SNV_Evanjelicky kostol.JPGEvanjelický kostol s pôdorysom kríža bol postavený v klasicistickom slohu (1790 – 1796). Vďaka výbornej akustike je obľúbeným miestom organizovania koncertov a festivalov vážnej a organovej hudby. V interiéri nájdete originály sôch štyroch evanjelistov (sv. Ján, sv. Lukáš, sv. Marek, sv. Matúš). Ich verné kópie zdobia priečelie vstupu na mestský cintorín.

 

 

07_SNV_Reduta.JPGPozornosť si zaslúži i secesná Reduta (1902 – 1905). Na Slovensku sa zachovalo iba 8 takýchto stavieb. Uprostred budovy je nádherná koncertná sieň. Reduta je sídlom Spišského divadla, Mestského kultúrneho centra, lokálnej televízie Reduta a reštaurácie s kaviarňou.

 

 

 

08_SNV_Slovensky kostol.JPGNa Levočskej ulici je druhý najstarší kostol v meste – Rímskokatolícky kostol Nepoškvrneného počatia Panny Márie (nazývaný aj Slovenský kostol) s barokovou výzdobou. Pôvodne bol kaplnkou zo 14. storočia.

 

 

 

09_SNV_Greckokatolicky chram_mozaika.jpgTypickou byzantskou výzdobou vás očarí novodobý Gréckokatolícky chrám Premenenia Pána. Pýši sa unikátnou mozaikou podľa školy otca Marka Rupnika z Centro Aletti v Ríme, ktorého diela možno obdivovať vo Fatime, Lurdoch či Vatikáne.

 

 

10_SNV_Kostol Božieho Milosrdenstva - interiér - kríž.jpgV mestskej časti Sídlisko Západ pri obci Smižany stojí Rímskokatolícky kostol Božieho Milosrdenstva. V interiéri je najväčší sklenený kríž na svete umiestnený v kostole (výška 5,6 m, rozpätie 3,6 m). Kostol je pútnickým miestom. Nachádzajú sa tu relikvie troch svätých a na Slovensku ojedinelá výstava darov venovaných bl. pápežovi Jánovi Pavlovi II.11_SNV_Zidovsky cintorin.JPGŽidovský cintorín vo východnej časti mesta je poslednou zachovanou pamiatkou židovskej kultúry v meste. Najstarší hrob je z roku 1880, najmladší z roku 1961. Cintorín je zaradený medzi pamiatky Slovenskej cesty židovského kultúrneho dedičstva.

 

 

 

ZAUJÍMAVOSTI:

Miesto_priani_a_zvon.JPGPri Radnici sa nachádza pamätník nazývaný Miesto prianí – pripomieka prvej gotickej zvonolejárskej dielne na Spiši, založenej v meste v roku 1357 Majstrom Konrádom. Tu môžete vysloviť svoje tajné priania a zazvonením na zvonček ich vyslať do nebies, alebo sa dotknúť stredovekého zvona uliateho v Konrádovej dielni na prelome 14. a 15. storočia. V Spišskej Novej Vsi nájdete aj jednu zo štyroch slovenských zoologických záhrad

 


PRÍSTUP:

V meste je autobusová stanica pre prímestské, diaľkové aj medzinárodné spoje, vlaková stanica na trati Bratislava – Žilina – Košice. Žilina – Košice.

Fotogaléria

mapSNV.jpg

Partneri
slovensky_raj.png hzs.png logo oocr_slovensky raj - spis_stvorec.jpg logo-kocr.png
logo_new3.jpg