Náučný areál pri Ekocentre Dedinky

Nový náučný areál, jediný svojho druhu v Slovenskom raji, sa od júna 2019 nachádza v známom turistickom stredisku pri Ekocentre Dedinky. Interaktívnou a zážitkovou formou približuje návštevníkom prírodné hodnoty a význam lúk.

Dominantou areálu je ohrada, v ktorej sa pasú ovce. Kedysi typický obraz slovenského vidieka, ktorý dnes zaniká. Súčasťou areálu je 7 zastávok s drevenými interaktívnymi tabuľami (envirotémy: Náučný areál Ekocentrum Dedinky, Jasoň červenooký, Lúka plná pohybu, Príbeh ovečky, Prírodná lekáreň, Kvitnúca krása, Zelené obry). Návštevníci spoznajú ohrozené, ale aj liečivé rastliny lúk, pestrý svet hmyzu, dozvedia sa, ako sa správne o lúky starať. Najväčšou atrakciou je motýlia záhrada, kde možno v sezóne pozorovať lúčne motýle v štádiu od larvy až po dospelé jedince. Oddýchnuť si možno na drevených ovečkách či lavičke v tvare motýľa. V areáli sa nachádza aj hmyzí hotel a trieda v prírode - samostatné sedenie pre malú skupinu návštevníkov s atypickými stoličkami a lavičkami prezentujúcimi biotop lesa s ukážkou rôznych druhov stromov.

Priamo v areáli začína zrekonštruovaný a rozšírený náučný chodník Slovenský raj – Juh. Pokračuje Zejmarskou roklinou na Geravy a cez Stratenskú Pílu sa vracia späť. Prírodu, históriu a turistické zaujímavosti prezentuje Správa Národného parku Slovenský raj na 8 stanovištiach (Nástupný panel NCH, Život vo vode, Priehrada Palcmanská Maša, Zejmarská roklina, Planina Geravy, Život mokradí, Stratenská Píla, Lesy v NP Slovenský raj) a 15 informačných tabuliach v slovensko-anglickej mutácii. V náučnom areáli si môžu návštevníci vyžiadať sprievodcu náučným chodníkom vydaného v praktickom vreckovom formáte v slovenskom jazyku.

Náučný areál je verejnosti voľne prístupný. V prípade záujmu je možné dohodnúť si s pracovníkmi Správy NPSR kompletný výučbový program o lúkach pre deti.

Foto: Správa Národného parku Slovenský raj

ekocentrum dedinky 1.jpg   ekocentrum dedinky 3.jpg  ekocentrum dedinky 2.jpg

ekocentrum dedinky 5.jpg  ekocentrum dedinky 6.jpg  ekocentrum dedinky 8.jpg

ekocentrum dedinky 7.jpg  ekocentrum dedinky 9.jpg  ekocentrum dedinky 10.jpg

Partneri
slovensky_raj.png hzs.png logo oocr_slovensky raj - spis_stvorec.jpg logo-kocr.png
logo_new3.jpg